Жорстоке поводження з полоненими українськими військовослужбовцями учасниками збройних формувань Російської Федерації.

 

Офісом Генерального прокурора у межах кримінального провадження за фактами вчинення на території Донецької та Луганської областей учасниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» широкомасштабних та систематичних порушень законів і звичаїв ведення війни установлено, що до українських військовослужбовців, бійців батальйонів МВС України та НГУ, що потрапили у полон підрозділів ЗС РФ в районі міста Іловайськ, у подальшому застосовувалось жорстоке поводження та вчинялись інші воєнні злочини, серед них:

 • позасудові страти – порушення ст. 13 Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949, ст. 75 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І) від 08.06.1977.
  Як приклад
  вбивство захоплених у полон в районі м. Іловайськ військовослужбовців 40 батальйону територіальної оборони «Кривбас»;
 • тортури та жорстоке поводження, умисне спричинення сильних страждань чи серйозних тілесних ушкоджень чи шкоди здоров’ю порушення ст. 13, ст. 15, ст. 17 Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949, ст. 11, ст. 75 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І) від 08.06.1977.
  Як приклад
  – нанесення захопленим у полон в районі м. Іловайськ військовослужбовцям побоїв, застосування до них електричного струму, здійснення пострілів із травматичної зброї, імітація розстрілу тощо;
 • посягання на людську гідність, зокрема принижуюче чи образливе поводження – ст. 75 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І) від 08.06.1977.
  Як приклад – примушування захоплених у полон в районі м. Іловайськ військовослужбовців до участі у так званому «параді полонених» в
  м. Донецьк;
 • використання для виконання небезпечних та примусових робіт – порушення ст. 52 Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949 та інші. Як приклад – примушування захоплених у полон в районі м. Іловайськ військовослужбовців до збору уламків боєприпасів та розмінування території.

 

За результатами досудового розслідування на цей час повідомлено про підозру 15 особам, з них 1 громадянин РФ, 1 особу засуджено. Досудове розслідування триває.